SKHM - Zličín 5:1

06.11.2016 10:03

Dlouho se drželi, jenže v posledních třiceti minutách dostali tři góly a z Horních Měcholup odjeli s přídělem 1:5. Situace fotbalistů Zličína začíná být v Pražská teplárenská přeboru kritická. Místo boje o první pětku, což byl cíl klubu, to bude nejspíš boj o udržení. Zličín je po osmi kolech o skóre poslední. Zato vítězné Horní Měcholupy se dostaly na pátou pozici, jen bod za bronzovou příčku.

Domácí začali zostra: první minuta, první povedená akce a křížná rána Hynka, která skončila těsně vedle branky. Byla to ovšem v silném dešti na dlouhou dobu poslední chvíle, která stála divákům za potlesk. Pak začala pětadvacetiminutová fáze nepřesností, kdy hráči podkluzovali a utíkal jim míč. Měcholupy měly po celou dobu optickou převahu, ale k ničemu nevedla.

Jako by však oba týmy chtěly nudu z úvodu všem přítomným vynahradit. A ve 26. minutě se začaly dít věci. Duka parádně nacentroval z levé strany a Svoboda uvnitř pokutového území trefil z prvního doteku k tyči – 1:0!

Brzy poté Svoboda vyslal kolmicí do nadějné pozice na Doležela, jenž uvnitř vápna zasekl míč, ale ke střele už se nedostal. Do balonu práskla opět noha Svobody, který po třech minutách od prvního zásahu zvedal ruce podruhé – 2:0.

Ač se Zličínu vstup do sezony vůbec nevyvedl, nehrál špatně, nepůsobil vůbec odevzdaně. Merta utekl po levé straně, míč dal pod sebe na hranici pokutového území, odkud Valoušek pálil po zemi tak, že brankář Čáp nedokázal balon zastavit. Ve 31. minutě to bylo zase jen o gól.

Svobodovi se asi zalíbila představa hattricku a pět minut před pauzou si stoupl k přímému kopu z 18 metrů. Pálil přes zeď, ale ne dostatečně razantně, takže Blahovec zasáhl. Náskok mohl zvýšit i Klír, ale po nádherném centru Gračka nedokázal balon nasměrovat blíž k tyči, kam by brankář nedosáhl.

A tak mohlo být rychle po poločase srovnáno: Patrman si ale ve velmi nadějné pozici nejprve špatně zpracoval míč, pak střílel vysoko - ale taky daleko - od míst, kde stála branka. Podobně na druhé straně vybíhali pořadatelé hledat balon ve chvíli, kdy před Dukou stál jen gólman, ale z pár metrů přestřelil všechno, co v tu chvíli šlo.

Hrál se živelný fotbal plný šancí. Do další se řítil zličínský Merta, jehož parádním pasem vyslal záložník Müller. Hostujícího útočníka dostihl stoper Valeš, který šel do skluzu, do toho se objevil v souboji také brankář Čáp. Výsledek? Merta přepadl, Zličín se velmi dlouho a hlasitě dožadoval penalty, ale rozhodčí Klička nezapískal...

Místo toho Měcholupy potřetí udeřily. A to díky chybě brankáře Blahovce – vyběhl ven z pokutového území, jenže ve skluzu netrefil balon ideálně. Toho využil Hynek a z poměrně těžké pozice u levé lajny se trefil přesně k tyči opuštěné branky.

Ani to však stále nebyl konec zličínských nadějí. V 68. minutě byl po druhé žluté kartě vyloučený Valeš a přímý kop těsně za vápnem hosté netradičně rozehráli. Signál to byl povedený, ale na konci byla střela nad branku.

To byl už asi definitivní zlom. Zličín se v přesile hnal do útoku, jenže domácím výborně vycházely rychlé brejky. Po jednom z nich předložil stoper Vejr míč před prázdnou branku střídajícímu Bláhovi, který dal jeden z nejsnadnějších gólů v životě. Po chvíli se znovu Bláha nadvakrát neprosadil, ač stál sám před Blahovcem.

Ten si prožil smolný zápas. V závěru srazil Hájka, jenž mu udělal kličku. A Dejmek, který byl na hřišti pár desítek vteřin, si jako jeden z prvních doteků s míčem zvolil pokutový kop. Nekomplikoval si život, nevymýšlel, balon zatloukl pod břevno.

Debakl 5:1 mohl ihned po rozehrání ještě navýšit Hynek. Tutovku po úniku z pravé strany však neproměnil. To už by však bylo pro Zličín velmi kruté...

Horní Měcholupy – Zličín 5:1 (2:1)
Branky: 26. a 29. Svoboda, 60. Hynek, 71. Bláha, 88. Dejmek z penalty – 31. Valoušek. ŽK: 24. Valeš, 48. Hynek, 61. Doležel, 89. Nguyen Anh – 2. Valoušek, 39. Žák, 87. Blahovec. ČK: 68. Valeš (Horní Měcholupy). Rozhodčí: Klička – Hlavnička, Váša. Diváků: 100.
Horní Měcholupy: Čáp – Gračko (82. Nguyen Anh), Vejr, Valeš, Žitný – Duka (85. Dejmek), Klír, Holík, Hynek – Svoboda (66. Bláha) – Doležel. Trenér: Jakub Slezáček.
Zličín: Blahovec – Horák (58. Vagner), Žák, Zahálka, Krejčí – Patrman (58. Minařík), Valoušek, Müller, Šindelář – Merta – Konečný (72. Jíra). Trenér: Martin Hořejší.

Hlasy trenérů
Jakub Slezáček (Horní Měcholupy): „Poprvé v sezoně jsme vyhráli o víc než o gól, takže jsme si mohli užít závěrečné minuty v klidu. I když jsme šli do deseti, dali jsme ještě dva góly. Jsem spokojený s tím, jak to kluci v závěru zvládli. Konečně jsme byli produktivní, i když jsme nehráli nějak extra dobře. Měli jsme i podařenější zápasy, ale bylo vidět, že to z kluků s přibývajícími góly spadlo, protože to v minulých zápasech byly vždycky nervy až do konce. Pro kluky a jejich sebevědomí je jedině dobře, že se pětkrát prosadili.“
Martin Hořejší (Zličín): „Nedaří se nám, zase to nedopadlo. Z kluků necítím hladovost, asi s tím něco budeme muset dělat, něco změnit. Nevím tedy co, protože už mi docházejí nápady, ale něco zkusíme vymyslet. Možná to zlomila situace, kdy mohl rozhodčí za stavu 2:1 pískat penaltu. Tím bychom se dostali zpátky do hry, ale rozhodčí to vyhodnotil jinak, záleží na něm. Bez ohledu na to nedáváme šance, které soupeř v klidu promění. Měcholupy šly do deseti, ale i v té době nás přehrávaly, dostávaly se do protiútoků, ve kterých nás přečíslovaly. Naše chyba.“

Nejlepší hráč Horních Měcholup: Tomáš Vejr.
Nejlepší hráč Zličína: Jakub Müller.
Nejlepší hráč podle fotbalpraha.cz: Heřman Svoboda (Horní Měcholupy).