Článek pro fotbalpraha.cz

20.11.2017 18:01

Souboj trenérů „za klandrem“ pro Horní Měcholupy: proti ČAFC dominovaly

Souboj trenérů „za klandrem“ pro Horní Měcholupy: proti ČAFC dominovaly

17. listopadu 2017 23:00 » Jednoznačná záležitost. To bylo utkání mezi Horními Měcholupy a ČAFC. Domácí vyhráli 4:1 a před zimou se vyšvihli na třetí místo Pražská teplárenská přeboru. O triumfu se rozhodlo chvíli po poločase, kdy Čafka z dobrého nástupu nic nevytěžila, místo toho rychle inkasovala gól na 3:0 a 4:0. Tým ze Záběhlic bude mít na jaře zcela jiné starosti než jeho sobotní přemožitel - čeká ho boj o záchranu.

Byl to trochu kuriózní pohled: oba celky šly do podzimní derniéry s hlavními trenéry na tribuně. Zatímco domácí Jakub Slezáček nemohl na lavičku kvůli disciplinárnímu trestu, hostující Luboš Vondra ještě není oficiálním trenérem. V zápise tak na domácí straně „suploval“ roli kouče vedoucí Jiří Jindra, u Čafky zůstal sloupeček Trenér v zápise nevyplněný, ale v závěru podzimu po utkáních tradičně mluví Miroslav Kaliba.

Během utkání však bylo slyšet oba trenéry, kteří stáli „za klandrem“ jen pár metrů od sebe. A navrch měl Slezáček, jak v hlasitosti, tak tím, že jeho celek dominoval. ČAFC sice na začátku držela krok, ale brzy se začala projevovat převaha Horních Měcholup. První velkou šanci zahodil Slajchrt - po centru Bláhy byl pár kroků od branky zcela sám, míč se mu snášel v ideální výšce na hlavu, ale od ramena se sotva dokutálel k brankáři Procházkovi.

Hosté zahrozili dvakrát: nejdřív po rohu v pokutovém území netrefili přízemní centr hned tři hráči v řadě, pak si kanonýr Mašlej perfektně přebral míč na hranici pokutového území, ale sám před gólmanem Svobodou pálil jen do boční sítě.

Tahle chvíle ČAFC hodně mrzela, protože brzy přišel rychlý brejk Horních Měcholup, při němž zastavil Mašek rozběhnutého Slajchrta jen za cenu „žlutého“ faulu. Následovala série standardních situací, na jejímž konci byl rohový kop Hynka a nekompromisní hlavička kapitána Holíka – 1:0.

Tlak Horních Měcholup nabíral na síle. Nádhernou akci, kdy Hájek překvapivě ťuknul míč pod sebe na Bláhu, jenž rázem běžel sám na brankáře, zakončil vysoký záložník střelou bodlem do nohou Procházky. Brzy se však i on mohl radovat z druhého gólu: po další standardní situaci, již vybojoval Hynek, si Slajchrt našel pár metrů od branky odražený míč a levačkou ho uklidil k tyči.

ČAFC se bránila a jen těsně unikla tomu, aby se do kabin šlo za výraznějšího rozdílu ve skóre – Hynek před rozehrávkou rohového kopu stačil nahlásit muži přihlížejícímu v autě přes stažené okénko stav zápasu, za pár chvil už po jeho parádní zpětné přihrávce střílel Borek v dobré šanci těsně nad. Po dalším centru Hynka hlavičkoval Holík razantně, jenže o kousek minul.

Pár minut oddechu ČAFC prospělo. Do druhého poločasu nastoupil tým v oranžovém aktivněji, Mašlej u střely uklouzl, střídající Vašica to zkoušel po dravém průniku velmi nebezpečně, ale Svoboda byl na místě. Myšlenky na obrat však rychle uťal Hájek, který nasměroval Hynkovu přihrávku pod sebe z levé strany ke vzdálenější tyči – 3:0. Když pak Bláha v 57. minutě vyslal Hájka do samostatného nájezdu na Procházku, který neměl na střelu po zemi nárok, bylo hotovo.

Utkání se ve vlezlé zimě jen dohrávalo. Ač hráči ČAFC věděli, že už nemají nárok, sympaticky nic nezabalili. Po velké chybě v rozehrávce Horní Měcholup dostal Mašlej parádní dárek, kdy se k němu odrazil balon a před ním byl už jen brankář Svoboda. Mašlej ukázal, proč ho provází pověst obávaného střelce a suverénně proměnil. Po velkém závaru ve vápně se mohla Čafka dotáhnout dokonce na rozdíl dvou gólů, ale několika hostujícím hráčům chyběl jen malý kousek ke gólové dorážce.

Místo toho mohli domácí dát pátý gól, jenže ránu z chumlu hráčů zastavil Jerie na brankové čáře.


Horní Měcholupy – ČAFC 4:1 (2:0)
Branky:
51. a 57. Hájek, 19. Holík, 27. Slajchrt – 71. Mašlej. ŽK: 18. Mašek, 68. Marek (oba ČAFC). Rozhodčí: Les – Bočok, Vojáček. Diváků: 50.
Horní Měcholupy: Svoboda – Boček, Vejr, Borek, Ráža (62. Andrle) – Bláha, Holík, Klír (72. Doležel), Hájek, Hynek – Slajchrt (62. Kolínský). Trenér: Jiří Jindra.
ČAFC: Procházka – Kosina (78. Kocourek), Zahradník (78. Kamenik), Kaliba, Mašek – Jerie, Varjan (46. Vašica), Fitzel (12. Marek), Nagy, Nováček – Mašlej. Trenér: Miroslav Kaliba.


Hlasy trenérů
Jiří Jindra (Horní Měcholupy): „Podzim jsme zakončili vítězně, přesvědčivým výkonem – jsme spokojení s hrou i výsledkem. Kluci odvedli dobrý a fotbalový výkon. I v tomhle listopadovém počasí se hrál svižný fotbal, terén byl na termín utkání nadstandardní, což taky přispělo k tomu, že jsme odehráli tak dobrý zápas. Konečně jsme kvalitní výkon potvrdili také větším množstvím branek.“
Miroslav Kaliba (ČAFC): „Zaslouženě jsme prohráli, Horní Měcholupy byly fotbalovější, chtěly hrát, my jsme zase dělali zase hrubé chyby. Všechno je ovlivněné zdravotními problémy, nastupovali jsme se třemi zraněnými hráči, Fitzel ani Zahradník nakonec nedohráli, mimo jsou i další, podle toho to taky vypadalo. Na začátku zápasu se sice zdálo, že bychom mohli, ale netlačili jsme se do brány, pořádně jsme nevystřelili, hráli jsme moc složitě.“


Nejlepší hráč Horních Měcholup: Daniel Hájek.
Nejlepší hráč ČAFC: Adam Mašek.
Nejlepší hráč podle fotbalpraha.cz: Jiří Hynek (Horní Měcholupy).

Radim Trusina