Litol

12.09.2014 11:18

Historie

 

https://fklitol.cz/

 
Jako všude na vsi, tak i v LITOLI kluci honili mičudu, kde se dalo. Odevšad je však vyháněli. Buď otloukali omítku na stodolách, nebo dupali trávu na lukách. To nebylo lhostejné několika nadšencům, kteří se rozhodli dát vše na pravou míru. A začali konat. Našlo se místo na hřiště, začali se stavět dřevěné kabiny, dalo se dohromady odpovídající mužstvo a přihlásilo se do soutěže...... Psal se rok 1971.


Několik generací litolských fotbalistů zažilo nádherné chvíle, přátelství rodin přetrvávající do dnešních dnů. Po 25 letech s příchodem nového manažera přichází i nový impuls. Není to málo na tak pěkném a útulném hřišti kopat jmen III. třídu? Tato slova manažera probouzí z letargie celý fotbalový výbor. Shání se sponzoři, skládá se trpělivě mužstvo. Výsledkem je famózní cesta mužstva třetí třídou v ročníku 1998/1999. První místo s náskokem 24 bodů a více, jak 100 nastřílených branek. Technická hra mužstva s brankářem Standou Vahalou - bývalým hráčem Slavie Praha přivádí na litolské hřiště „v topolech" také diváky. Návštěvnost stoupá z 40 na 200 - 250 diváků.Rozjeté mužstvo nedává nic na to, že okresní přebor je nad jeho síly. Trpělivě zápas od zápasu, hráči od vítězství k vítězství bojuje, věří a vyhrává okresní přebor Nymburska. Mužstvo postupuje do krajské soutěže I. B třídy a opět se stává štikou soutěže. Do poslední chvíle bojuje o první místo a stává se velkým překvapením soutěže. Postup tentokráte utekl jen o vlásek, mužstvo však načerpalo hodně zkušeností, které využívá v nastávající sezóně 2001/2002 a drtí jednoho soupeře za druhým. Po podzimu je suverénně na prvním místě s náskokem 8 bodů a reálnou možností postoupit do I.A třídy. Sen několika generací litolských fotbalistů nabírá stále jasnější kontury.

V sezóně 2002/2003 nováček I.A. třídy skončil na 6. místě. V sezóně 2003/2004 Litol skončila v I.A. třídě  na 10. místě a sezóně 2004/2005 skončila Litol na 4. místě. Sezóna 2006/2007 se Litoli povedla ze všeho nejlépe, když po všech odehraných kolech Litol obsadila 3. místo a postoupila do Krajského přeboru !

Historie sezón 2007/2008 , 2008/2009 se připravuje.

2009/2010  - Středočeský krajský přebor

Náš tým se v této sezóně v KP umístil na konečném  5. místě, o kterém rozhodl v předposledním kole výhrou v Libiši 1:0, což se nakonec ukázalo jako rozhodující pro postup do divize. Litol do čtvrté nejvyšší soutěže doprovodily týmy Kolína, béčka Vlašimi a Polep. Pouze s 1.A třídou se pro příští soutěžní ročník musely spokojit Semice, Nymburk, Milín a Sedlčany. Nejlepším střelcem mužstva, ale i celého krajského přeboru, se stal se 24 brankami litolský Stanislav Ježek. Zajímavou událostí této sezóny je zisk ceny fair play za šlechetný čin brankáře Václava Rathouského, který si v domácím utkání s Úvaly úmyslně vstřelil vlastní gól, protože chvilku před tím Stanislav Ježek při vracení míče nešťastně přeloboval hostujícího gólmana.

2010/2011 – Divize skupiny „A“

Premiérový divizní ročník nezačala Litol vůbec dobře, vždyť první čtyři mistrovské zápasy prohrála. Následující čtyři utkání však sršni zabrali a konečně bodovali. Přesto skončili po podzimní části soutěže na 12. místě s 18 body. Pouhý bod nad sestupovým pásmem. V podobném duchu pokračovala i jarní část soutěže, kdy Litol střída lepší výsledky s těmi horšími. Divizní příslušnost se musela zachraňovat až v posledním kole, kdy domácí na svém hřišti porazili Strakonice 3:1 a Zličín překvapivě udolal Doubravku. Divizi opustila právě Doubravka, rezerva Vlašimi, Třeboň a beznadějně poslední devítibodový Zličín. Litolští si tedy udrželi umístění z podzimu, skončili dvanáctí s náskokem jednoho bodu nad sestupovým pásmem. Postup do ČFL si zajistily Domažlice. Nejlepším střelcem mužstva se stal opět Stanislav Ježek se 13 zásahy.

2011/2012 – Divize skupiny „B“

Druhý divizní ročník Litol zahájila na stadionu exligových Blšan, odkud si přivezla bod za remízu 2:2. Poté následovala domácí výhra nad Českým Dubem 2:1 a posléze potupná prohra 1:7 s béčkem Teplic. Podobné debakly dostali Litolští v Souši (1:6) a Jirnech (0:5). Po podzimní části skončila Litol na stejném místě jako v předešlém ročníku, avšak měla o bod méně (12. místo, 17 bodů). Už tehdy bylo téměř jisté, že si Černého Petra v podobě sestupu vytáhnou Blšany nebo Český Dub. Začátek jarní části sezóny měl nepříjemnou pachuť, neboť Blšany na své divizní utkání do Litole vůbec nedorazily. Následovalo celkem pět neprohraných zápasů a celkem 11 bodů. Poté však přišlo deset utkání bez výhry. Celkem jsme získali 33 bodů, obsadili konečné 11. místo což zaručovalo bezproblémovou záchranu. Do ČFL postoupily po odmítnutí Jiren Zápy. O soutěž níže spadly Blšany, které doprovodil finančně zdecimovaný Český Dub. Tradičně nejlepším střelcem týmu byl nezdolný kanonýr Stanislav Ježek s 11 brankami, na záda mu však dýchal Michal Bohdan s 9 trefami.

2012/2013 – Divize skupiny „B“

Další divizní ročník jsme zahajovali na půdě Vilémova. Domácí jsme dokonale zaskočili, oplatili jsme jim drtivou porážku 0:7 z konce minulé sezóny a zvítězili 3:1. Stará otřepaná fráze říká, že první vyhrání z kapsy vyhání. Pouhých pět výher a 15 bodů nás řadilo po podzimu na 13. místo. O setrvání v divizi rozhodly zlepšené výkony, zejména v domácích zápasech. Kuriozitou bylo, že litolští si body rozdělili pouze v jednom případě, a to ještě v posledním utkání s jistě postupujícím Meteorem Praha. S divizí se rozloučily Čelákovice, Toužim, Vilémov a náš neoblíbený soupeř z Libiše. Získaných 37 bodů je doposud v naší divizní historii nejvíce, přičemž jsme obsadili 11. místo. Nejlepším střelcem není nikdo jiný než Stanislav Ježek, když gólmany svých soupeřů pokořil celkem jedenáctkrát.


Sportovní úspěchy však přináší také povinnosti. K těm příjemným, ale i zodpovědným je přivést na hřiště co největší počet těch malých. Vždyť na každého číhá mnoho zlého. Kouření, drogy, automaty a jiné. Také v této oblasti práce s dětmi se nám začíná dařit. Trenéři žáků mají plné ruce práce. Vždyť v dětských mužstvech je dnes na 60 dětí. K takovému počtu sportovců musí být odpovídající zázemí. Kabiny již nestačí kapacitně ani hygienicky. Dáváme se však do práce. Je před námi hodně úkolů. Zabezpečit a zkvalitnit vybavení jednotlivých mužstev. Dresy, míče, tréninkové náčiní. Atraktivní hrou a odpovídajícím zázemím chceme i nadále vítat příznivce kopané u nás v Litoli na hřišti V Topolech.

NĚCO O LITOLI:

O první rybářské osadě u Labe Litoli, původně označované jako Lutol, se poprvé dočteme v dodateční listině lyské fary z roku 1093.
Nyní Litol je část Lysé nad Labem. Tato část je oddělena železniční tratí a nadjezdem. Litol je přibližně tři kilometry čtvereční velká. Je zde celkem velký les kterému se říká Borek.V tomto lese je několik málo míst , kde rostou houby. V Litoli je mnoho rozlehlých polí a luk. Podél jedné strany Litole teče řeka Labe, přes kterou vede most, kterému se zde říká jak jinak než litolský. Většina litolských dětí chodí do na první stupeň základní školy T. G. Masaryka. V Litoli býval cukrovar, ale nyní je na jeho místě překladiště.