Očima a slovy trenéra Slezáčka

06.08.2014 14:50

Horní Měcholupy po sestupu plánují: Chceme hrát v horní polovině tabulky

Horní Měcholupy po sestupu plánují: Chceme hrát v horní polovině tabulky

 Horní Měcholupy v minulé sezoně sestoupily z třetí ligy, teď si ale hodlají v divizi napravit reputaci. Tým vedený koučem Jakubem Slezáčkem věří, že si povede lépe. V přípravě sice nebyly výsledky nejlepší, v bitvě o body to prý ale bude jiné. „Chci vyhrávat každé utkání, které přijde, a rozhodně chceme hrát v horní polovině tabulky,“ přeje si mladý trenér týmu z Prahy 15.

Poslední sezona nebyla jednoduchá, jak dlouho jste se ze sestupu vzpamatovával?
Pokud to shrnu, tak pro nás všechny, jak pro hráče, tak pro nás trenéry, to byla především bohatá zkušenost, z které bychom rádi dále čerpali. Nejsem typ člověka, který by se lehce smiřoval s porážkami, ale na druhou stranu se snažím být objektivní. Proto vím, že ať Strakonice, Měcholupy, či Karlovy Vary opustily soutěž spravedlivě.

Dokázal jste během volna pustit fotbal z hlavy, nebo jste pořád řešil kádr?
Některé otazníky jsme řešili již před koncem soutěže, další až těsně před začátkem přípravy, takže prostor na vypnutí od fotbalu byl.

Jak velký vliv měl na obměnu kádru padák z ČFL?
Pro velkou část hráčů byla sezona a starty ve třetí lize dosavadním nejvyšším bodem jejich fotbalového života, a proto nás hromadný odliv hráčů nepotkal. Bohužel ale nemůžeme říct, že nás neopustila kvalita. Hostování ukončil Suk z Liberce, Milec z Dukly a za svým otcem do Hořovicka odchází kmenový hráč Vrabec. Prvně jmenovaným nám odešel nejlepší střelec a třetím jmenovaným nejproduktivnější hráč. Oba již nakoukli i do profesionálních soutěží, takže ztráty jsou to citelné. Do A mužstva Žižkova se propracoval Chlumecký s Cardou. Na druhou stranu se k nám posunuli hráči ze žižkovského dorostu a někteří se jeví velice zajímavě. Na práci a jejich začlenění do stávajícího kádru a dospělého fotbalu se s trenérem Pepou Švimberským velice těšíme. Kádr je pohromadě a odejít a přijít by neměl již nikdo.

Zůstáváte farmou Viktorie Žižkov. Změní se něco na spolupráci, když jste v divizi?
Změnit by se nemělo nic. Jedinou drobnou změnou je, že jsem z pracovních důvodů ukončil působení pod trenérem Trpišovským u A mužstva Viktorky. Proto nebudu mít například tak úzký vztah s nově příchozími hráči, kteří nám případně mohou jít pomoci. Každopádně forma spolupráce se nemění, s trenérem jsme v častém telefonickém i osobním kontaktu.

Bude mít nějaký vliv to, že Žižkov zrušil béčko?
V
liv to bude mít pouze u herní vytíženosti některých hráčů. Nebudou moci získávat pravidelnou praxi v soutěži dospělých, kterou pražský přebor poskytoval. Vezmeme-li to ale z druhé strany, tak by mladí hráči měli mít o to větší chuť a motivaci se prosadit a pracovat na sobě a svých nedostatcích. Divizní kádr a divizní soupeři jim k tomu dávají ideální příležitost. V dospělých soutěžích tedy funguje pouze Žižkov ve druhé lize a Horní Měcholupy v divizi, což jsou jediné dvě jednotky, které budou spolupracovat.

Určitě se těšíte až začne soutěž, protože výher by mělo být víc než v ČFL. Jak si tým vedl v přípravě?
Máme respekt k soutěži, která nebude jednoduchá a příprava nás v tom jen utvrzuje. Porazili jsme tři přeborová mužstva pouze o branku s tím, že jsme dokonce dvakrát museli otáčet nepříznivý vývoj utkání. (Kolovraty 3:2, Uhelné Sklady 4:3, Tempo 2:1). Dostali jsme výprask od Louňovic 7:1, které nám první půli daly lekci z produktivity a druhou půli nás vypráskaly. Dále jsme prohráli s našimi soupeři z divizní skupiny (1:3 Motorlet, 1:2 Úvaly). Většinou nastupovaly dvě jedenáctky, zkoušeli jsme hodně hráčů a k ideálu to má zatím rozhodně daleko. Zabudováváme mladé hráče a na nás je teď některé věci co nejvíce urychlit. Bohužel asi na měsíc máme mimo Bočka, který za poslední půlrok udělal velký pokrok a přišel do přípravy i velmi dobře fyzicky připraven. Máme týden na to, změnit chování hráčů a přepnout na zápasový režim. V tréninku totiž pracují lépe a jsou mnohem zodpovědnější, než v samotných utkáních a úsecích hry. To v soutěži nebude. Pokud ano, takový fotbalista se již na hřiště nepodívá.

Na čem se vám povedlo nejlépe zapracovat? A kde si představujete, že to půjde lépe? S jakými ambicemi vůbec vstoupíte do divize?
Potřebujeme zlepšit přechodovou fázi, součinnost, finální fázi, takže v podstatě všechno. Jde hodně o detaily, které se snažíme postupem času vylepšovat a neduhy odstraňovat. Hráči musí pracovat v tréninku jako doposud a poté věříme, že si to sedne a soutěžní utkání přinesou jiný pohled na naše mužstvo než přípravná utkání. Nebudeme se chlácholit tím, že je to jen příprava a výsledky nic neznamenají. Tak to není a v kabině tohle nechci slyšet. Ambice jsou jedna věc, ale reálný pohled nám ukáže až samotná soutěž. Já chci vyhrávat každé utkání, které přijde, a rozhodně chceme hrát v horní polovině tabulky.

V divizi si vyzkoušíte novinku, kdy budou po remíze penaltové rozstřely. Co na tuhle novinku říkáte?
Přiznám se, že jsem odpůrcem tohoto „nápadu“. Oficiální argument zněl, že to je kvůli atraktivnosti pro fanoušky. Ale na tyhle soutěže chodí mezi 20 až 150 diváky. To radši měli dát na každý stadion tombolu. Penalty patří na turnaje, ne na dlouhodobou soutěž. Takže třeba o tom, kdo sestoupí, nebo postoupí, nakonec rozhodne to, že někdo vyhrál o dva rozstřely víc? Znehodnocuje to tříbodový systém. Jsem zvědavý, jak fanoušek svého mužstva ocení, že soupeř, který je kvalitou slabší, přijede odkopávat míče, zaparkuje autobus do brány, aby to dotáhl k rozstřelu a urval dva body. Když vlastně může mít o bod víc než silnější soupeř, kterého ve hře neporazí? To asi moc atraktivní nebude. Podle mě to rozhodně napáchá víc škody než užitku a v průběhu soutěží se začnou podobné názory kupit.

Budete mít dostatek penaltových exekutorů, případně trénujete pokutové kopy víc? V minulé sezoně byla třetí liga i divize hodně vyrovnaná, nyní se očekává, že díky bonusovým bodům za rozstřely bude tabulka ještě vyrovnanější. Souhlasíte?
Záležet bude na kvalitě mužstev, pokud bude výraznější rozdíl mezi silnějšími a slabšími mužstvy vyrovnanější nebude. Ukáží nám to až samotné soutěže, do žádných spekulací bych se tedy nepouštěl. I přesto, že nejsem nadšený z penaltové novinky, protože mi to nepřijde z dlouhodobého hlediska spravedlivé, bereme to jako holý fakt, s kterým se pokusíme co nejlépe vypořádat. Exekutoři se vždycky najdou, záležet už bude pouze na jejich úspěšnosti. V týdnu kluci přišli s tím, že po každém tréninku pod nějakým motivačním tlakem každý penaltu zahraje. Takže jsme to uvedli již i do praxe.

Z úvodních čtyř kol hrajete třikrát doma. To může hodně napovědět o tom, jaká sezona bude, že?
Vstup do soutěže je vždycky důležitý, a o to důležitější bude při našem rozlosování. Jsou to sice jen čtyři kola ze třiceti, ovšem přikládáme jim vzhledem k neznalosti většiny soupeřů z této skupiny velkou váhu.