Rozhovor s trenérem mužstva pro "FotbalPraha"

06.01.2015 09:57

Start měly Horní Měcholupy pohádkový, po podzimu ale kouč hlásí: Převládá zklamání!

Start měly Horní Měcholupy pohádkový, po podzimu ale kouč hlásí: Převládá zklamání!

5. prosince 2014 07:00» Báječný úvod naznačoval, že se fotbalisté Horních Měcholup budou prát o špičku divize B. Pozdější klopýtání srazilo tým do průměru a po podzimu figuruje mužstvo kouče Jakuba Slezáčka na osmém místě tabulky. "Nezvládli jsme zápasy s nejlepší pětkou, mnohdy také dostáváme laciné góly. To si pak plivneme na vlastní práci," nešetří kritikou Slezáček. "Jaro musí být lepší."

Váš tým přezimuje na osmém místě, jak jste s touhle pozicí spokojený? 
Před začátkem soutěže jsme si stanovili cíl, pohybovat se v klidném středu tabulky. Z toho vyplývá, že umístěním jsme tento cíl naplnili. Bohužel se ten střed rozhodně nedá nazvat klidným. Pod námi jsou mužstva namačkaná s jednobodovým odstupem a na třináctý Nový Bor, kam míříme hned v prvním jarním kole, máme k dobru pouhých pět bodů. Proto s touto pozicí nakonec spokojený nejsem, bodů jsme měli získat více, navíc po tak úspěšném vstupu do soutěže. 
To je pravda, že start vašemu týmu vyšel po všech stránkách. Nečekal jste pod vlivem tohoto faktu, že podzim dopadne lépe? 
Začátek jsme zažili doslova pohádkový. Po šesti kolech jsme vedli tabulku se sedmnácti body. To, že jich po patnáctém kole budeme mít na svém kontě pouze o pět víc, by mě nenapadlo snad ani ve špatném snu. Po podzimu v nás s trenérem Pepou Švimberským převládá zklamání. Samozřejmě je nyní daleko více vidět ta negativní série než ta pozitivní, a tím i celkový pohled na naše podzimní účinkování. 
Co se tedy s mužstvem na podzim dělo? 
Není na místě se za něco schovávat. Mužstvo v úvodu získávalo body za poctivou práci, za poctivý fotbal. V některých dalších duelech od něj hráči upustili a ta nepříjemná šňůra se natahovala a natahovala. Po prvních neúspěšných utkáních se začalo vytrácet herní sebevědomí a bohužel se naše mladé mužstvo nedokázalo s tímto obdobím vypořádat lépe. V tomto úseku jsme také narazili na protivníky, kteří byli nad naše síly a prokázali větší kvalitu. Jak herní, tak i individuální. Když se podívám na tabulku, tak jsme s prvními pěti celky dokázali uhrát jediný bod. V tom také vidím jeden z důvodů, proč nejsme v tabulce výše. 
Na začátku jste říkal, že řada hráčů je z třetí ligy zvyklá na vyšší rychlost, což se jim v divizi hodí a těží z toho. Proč tato výhoda postupem času zmizela?
Nemyslím si, že by zmizela úplně. Měl sem na mysli především hráče ročníku 92 - 95, kteří naskočili do ČFL přímo z pražského přeboru. Těžká utkání z této soutěže urychlila jejich vývoj. Těží z toho při práci s míčem pod časovým a prostorovým tlakem, rychleji vyhodnocují, rozhodují se, než kdyby třetí ligu nehráli. Pražský přebor by jim tuto cennou praxi nenabídl. Naší cestou je začlenění mladých hráčů do dospělého fotbalu a rozvoj jejich výkonnosti. Proto na některé věci hledíme i z jiného úhlu pohledu. 
Při pohledu na skóre 19:21 jste asi spokojenější s defenzivní činností týmu, že?
Opět musím odpovědět ve dvou rovinách. Do osmého kola jsme spokojení byli nadmíru. Tři inkasované branky za toto období byl velmi dobrý počin. Defenzivní činnost a zodpovědnost celého mužstva fungovala, nevytvářeli jsme chyby v nebezpečných prostorech, součinnost řad při přepínání z ofenzivy do defenzivy byla na vysoké úrovni. Ovšem za zbylých šest kol inkasovat osmnáctkrát je naopak bilance velice neuspokojivá. S příčinami jsme hráče obeznámili a v zimě budeme pracovat na odstraňování těchto neduhů. Fotbal je sice o chybách, ale jako celek si nemůžeme dovolit inkasovat tak laciné branky jako s Neratovicemi a v Novém Strašecí. To jsou momenty, kdy si pliveme na vlastní práci. 
Pozitivem asi je, že i když jste točil brankáře, čistá konta v úvodu sezony přibývala.
Máme vyrovnanou brankářskou dvojici. Svoboda i Čáp jsou mladí, nadějní brankáři, a proto mezi nimi neděláme žádné rozdíly. Dařilo se jim mužstvo podržet v rozhodujících chvílích.
Proč naopak váš tým nestřílel více branek?
Problémem je finální fáze. Kvalita okolo pokutového území, vyřešení výhodné brejkové situace, využití slibných pozic, to je naše bolavé místo, které nás často připravuje o body. S tím jde ruku v ruce produktivita, která je na darebné úrovni. Řekněme, že ve více jak polovině utkání jsme si vypracovali dostatek příležitostí, ale s proměňováním jsme dlouhodobě na nedostatečnou. Nedokážeme soupeře dorazit, využít převahy v určitých fázích hry. Herně nejvydařenější utkání jsme nakonec díky zahazování pohráli, což tento fakt bohužel dokazuje. 
Co říkáte na penaltové rozstřely? Jak je po půlroční zkušenosti hodnotíte?
Mám k tomuto tématu vyhraněný názor. Máme šest výher, tři remízy, šest proher. To znamená, že jsme devět utkání neprohráli a šest ano. Proč tedy, kdybychom prohráli všechny tři rozstřely, máme mít 21 bodů a mužstvo se stejnou bilancí, bude mít v celkovém souhrnu i přesto, že prohrál i vyhrál stejný počet utkání o tři body více? Kvůli tomu, že třikrát zvládl penalty. Nemá to nic společného s tím, co se odehrávalo 90 minut na hřišti v normální hrací době, a proto to z mého pohledu není přínosné fotbalu jako celku, ba naopak. Můžou to být pro některá mužstva rozhodující body v otázce postupu a sestupu. Nezbývá nám samozřejmě nic jiného, než tuto skutečnost respektovat a snažit se jí co nejlépe zvládnout. 
Jaké se dají čekat změny v kádru vašeho divizního týmu?
Budeme pokračovat v nastolené cestě. Do přípravy se zapojí nejnadějnější dorostenci Viktorky Žižkov, kteří budou bojovat o své místo v divizním mužstvu. Odchodů by mělo být naprosté minimum. 
Bude nějaký posun hráčů směrem do Viktorie Žižkov, nebo opačně? 
Do přípravy s A mužstvem by se měl zapojit Martin Bláha, ročník 95. Do jejich tréninkového procesu nakoukl již v závěru podzimu, takže to pro něj nebude nic nového. To by mělo být ohledně přesunů vše. 
Horní Měcholupy byly ve vyšší soutěži, jaký dojem máte z divize, překvapila vás něčím? 
Je to vyrovnaná soutěž. V této skupině běhá po trávnících několik velice zajímavých hráčů, kteří by našli uplatnění i ve vyšších soutěžích. Přiznám se, že mě překvapila obrovská kvalita Brozan, které disponují nadprůměrným hráčským kádrem. Jejich ofenzivní síla je srovnatelná se špičkou třetí ligy. 
Jak bude vypadat zimní příprava?
Přípravu startujeme ve čtvrtek 8. ledna. Čeká nás turnaj na Vyšehradě, kde nás prověří kvalitní soupeři ze třetí ligy. Budeme se chystat na jaro v domácích podmínkách a na naší umělé trávě sehrajeme ostatní přípravná utkání se soupeři od pražského přeboru po ČFL. 
V čem by mělo být jaro z pohledu Horních Měcholup lepší než podzim? Kam byste se chtěli posunout? 
Rozhodně budeme chtít vylepšit naše dosavadní postavení v tabulce, což znamená získat více bodů, než tomu bylo v první polovině soutěže. Zásadní však vzhledem k vývoji soutěže bude prvních pět kol. To nás totiž čekají nejbližší konkurenti, kteří nás mají na dostřel. Jednoznačným cílem je tyto utkání zvládnout, abychom mohli koukat na soupeře před námi a ne pod námi.