Z historie

01.10.2013 11:48

 Fotbalový klub Hornoměcholupský S.K. byl založen 1. května 1932. První fotbalové hřiště měl na pozemku mezi dnešními ulicemi Holoubkovská, Kaznějovská, U Statku a Kožlanská, která se nejprve jmenovala Na hřišti, později Krátká. Na začátku války bylo hřiště rozparcelováno na rodinné domky.

 

   Druhé hřiště vzniklo během protektorátu poměrně daleko od obce, mezi polní cestou na hřbitov a starou silnicí do Uhříněvsi, která je dodnes patrná v oblasti současných ulic Janovská a Hornoměcholupská. Po válce bylo zřízeno třetí fotbalové hřiště za restaurací
U Nykodymů, přibližně v místě před dnešním obchodem na Vartě. Později i toto hřiště ustoupilo výstavbě rodinných domků a bylo zřízeno čtvrté za státním statkem mezi polní cestou do Dolních Měcholup a železniční tratí, přibližně v místě dnešního školního hřiště
ZŠ Křimická.

 

   Před zahájením výstavby sídliště a školy bylo v 80. letech hřiště přemístěno po páté, a to do současného prostoru sportovního areálu SK Horní Měcholupy, Hornoměcholupská 300,
Praha 10.

 

   Do roku 1995 hrálo mužstvo mužů TJ Horní Měcholupy nejvýše II. třídu, a zájem o postup do vyšších soutěží byl téměř nulový. Pracovalo se hlavně s mládeží a dospělí si chodili jenom tak zakopat. To, že „A“ mužstvo je výkladní skříní každého klubu si tehdy mnozí zodpovědní naštěstí uvědomili a hned na konci následného soutěžního ročníku se postoupilo do I.B třídy. Rázem tu byl první historický úspěch. To byl velký a dalo by se říci počáteční impuls pro další práci klubu. Nebylo snadné měnit zaběhlé pořádky a stereotypy. Stálo to mnoho přesvědčování, vysvětlování, dohadování ale i hádání. Přišli noví hráči, začalo se měnit prostředí areálu i myšlení lidí. Pomocnou ruku podal tehdejší předseda TJ Horní Měcholupy a novou koncepci a snahu začala podporovat i MČ Praha 15. Tím se zahájila dlouholetá vynikající spolupráce. Díky této podpoře se daří vytvářet perfektní podmínky, které klubu "do slova a do písmene" závidí nejen celá Praha. Mezitím se stihlo poskočit o stupínek výš. I.A třída byla něco nevídaného. O Horních Měcholupech se začíná mluvit a psát. Pak přišel rok 2000. Zlom, kdy vstupuje na fotbalovou scénu SK Horní Měcholupy, samostatný fotbalový klub, který opustil svou mateřskou TJ a postavil se na vlastní nohy. 

 

   V kooperaci s místní základní školou Nad Přehradou se klub podílí na chodu sportovních tříd se zaměřením na kopanou, které byly v letech 2005 a 2006 začleněny do struktury fotbalových tříd podporovaných ČMFS.

 

   Na velmi dobré úrovni probíhá obousměrná spolupráce s pražskými prvoligovými kluby (Sparta Praha, Slavia Praha, Bohemians 1905, Viktoria Žižkov), v jejichž dresu úspěšně nastupují odchovanci hornoměcholupské kopané, z nichž někteří již okusili i reprezentační starty své věkové kategorie.

 

   Mezi pražskou elitu se klub probojoval až v roce 2004, kdy tak trochu se štěstím postoupil ze druhého místa I.A třídy společně s Malešicemi. V prvním přeborovém ročníku jako nováček obsadil překvapivé 3. místo. V dalším ročníku Pražského přeboru pak již slavil historický postup do divize, když si jej prakticky vybojoval v památné bitvě na Julisce s Duklou Praha před neuvěřitelnou návštěvou přes 1200 diváků. Od ročníku 2005/06 (s roční přestávkou) pak klub působí v divizních soutěžích. V roce 2011 se SK Horní Měcholupy stal smluvní farmou FK Viktoria Žižkov, když úzká spolupráce mezi těmito kluby fungovala na úrovni dospělých i dorostu úspěšně již delší dobu.

 

   V hornoměcholupském dresu nastupovalo několik slavných hráčů s reprezentačními a prvoligovými starty i s mistrovskými tituly jako jsou např. Petr Vrabec, Boris Kočí, Robert Neumann, Pavel Medynský, Petr Černý, Vladimír Bálek, atd. V žákovském věku klubem prošel i vicemistr Evropy U19 Adam Jánoš. I díky zkušenostem a příkladu úspěchů dosažených těmito hráči se do mužstev dospělých vždy dařilo postupně zapracovávat vlastní talentované odchovance.

 

   K největším sportovním úspěchům klubu v mládežnických kategoriích patří zisk Poháru PFS starších žáků v roce 2005, titul Přeborník Prahy staršího dorostu v sezóně 2008/09 a následné 4. místo v České divizi B staršího dorostu v soutěžním ročníku 2009/10. V roce 2004 vyhrál tým Horních Měcholup U14 mezinárodní turnaj v anglickém Harlow.

 

   V kategorii dospělých klub dvakrát vyhrál titul Přeborník Prahy, a to nejprve v sezóně 2004/05 a poté v soutěžním ročníku 2006/07, když vytvořil dosud nepřekonaný rekord Pražského přeboru v počtu získaných 78 bodů za sezónu. Na své dosud nejlepší umístění v divizi dosáhl klub v ročníku 2009/10, kdy v náročné divizní skupině C obsadil konečné 4. místo. Rezervní tým mužů pak vyhrál v ročníku 2004/05 pražskou II. třídu.

 

V sezóně 2011/2012 postupily Měcholupy pod taktovkou Jindřicha Trpišovského a Jakuba Slezáčka do třetí ligy, kde se udržely dvě sezóny. V roce 2014 jsme se vrátili zpět do divize a v současné době hraje naše A mužstvo Divizy B pod taktovkou mladého talentovaného trenéra Jakuba Slezáčka. 

 

  Klub dnes sdružuje kolem 100 členů, z toho cca 80 aktivních hráčů různých věkových kategorií, kteří jsou zapojeni do 4 mládežnických týmů a do 1 týmu dospělých.