ze stránek fotbalového svazu

08.07.2015 09:37

Z přeboru sestupují čtyři týmy. Žižkov přihlásil ČFL, Horní Měcholupy divizi

Z přeboru sestupují čtyři týmy. Žižkov přihlásil ČFL, Horní Měcholupy divizi

25. června 2015 22:00» Dva týdny po konci sezony přišlo v amatérských soutěžích malé zemětřesení. Místo dosavadních osmnácti týmů bude hrát ČFL hned dvacet celků. Chybět by, alespoň podle čtvrtečního losovacího aktivu, v ní neměly týmy Loko Vltavín a Viktorie Žižkov. V divizi A budou hlavní město reprezentovat Aritma a Motorlet, ve skupině B budou o body bojovat Horní Měcholupy a Meteor, v céčku pak další tým z Prahy 8 – Admira.

Nejvíce otazníků bylo před losovacím aktivem u ČFL. Kvůli dodatečným kontumacím, do nichž byl podle zprávy STK zapletený i Meteor (kontumováno mu bylo pět zápasů, kvůli neoprávněnému startu Matěje Pikouse, jenž nebyl členem FAČR), se měnili sestupující. Nakonec vše skončilo rozšířením soutěže na dvacet celků, na pádu Admiry a Meteoru to ale nic nezměnilo.

Třetí ligu tak bude hrát Loko Vltavín, do stejného podlaží se pak propadla po neudělení licence pro FNL i Viktoria Žižkov. Tu zastupoval na losovacím aktivu Jiří Jindra, někdejší sportovní manažer klubu a sekretář. Spekulace, jak na tom Žižkov zmítaný finančními problémy v současnosti je, nerozptýlil. „Nejsem v tuhle chvíli kompetentní osobou, která by se mohla k dění v klubu vyjadřovat,“ konstatoval. 

Přihláškou do ČFL každopádně Žižkovští udělali radost týmům v Pražská teplárenská přeboru. Spekulovalo se totiž, že se Viktoria zřítí kvůli finančním trablům právě až do nejvyšší pražské soutěže, což by znamenalo sestup dalšího z přeborových týmů. Už takhle se pakovalo níž kvarteto Radotín, Tempo, Kolovraty a Libuš. Ta měla stejně bodů jako Střešovice (před aktivem přišly o tři body po třech kontumačních prohrách), Libuš ale měla horší vzájemné zápasy, a proto dostala padáka. 

Co se týče Žižkova, klub sice podal přihlášku, ale co bude dál, to se v současnosti teprve řeší. Současný majitel Viktorie Luděk Vinš se podle dostupných informací z médií vrátil z cesty po USA a jedná se skupinou osob o prodeji klubu. Teprve až obchod klapne, se uvidí, zda se Žižkov rozjede a zda bude klub zase normálně fungovat. Sportovní úsek Viktorie vede do 30. června Ivan Horník, až mu vyprší smlouva, není jasné, kdo zaujme jeho pozici.

Podle informací z losovacího aktivu nicméně Viktoria počítá s tím, že by třetí ligu hrála na žižkovském stadionu. Potvrdil to i vedoucí sekretář Řídící komise soutěží pro Čechy Jan Hořejší, když si Viktoria měnila číslo pro nasazení do soutěží s Kolínem. „Na stejném hřišti chce hrát druhou ligu i Vyšehrad, proto je nutné, aby měl Žižkov jiné číslo,“ prohlásil Hořejší. 

V případě, že by nakonec dohoda Vyšehradu s vlastníkem stadionu na Žižkově padla, má nováček FNL podle zákulisních informací i jiné varianty řešení. Mluví se přitom o areálu Xaverova.

Pokud Žižkov opravdu bude pokračovat a sezonu rozehraje, čeká jeho funkcionáře hodně práce. Bude muset postavit pro třetí ligu nové mužstvo. Z úspěšného týmu, který skončil na čtvrtém místě ve FNL, totiž zůstaly jen trosky. Tři čtvrtiny hráčů byly na Žižkově na hostování a nyní jsou pryč, další fotbalisté jednají o angažmá. 

Propad Žižkova do ČFL také znamená, že už divizní Horní Měcholupy nebudou jeho farmou. „Chceme ale nějakým způsobem dál spolupracovat,“ prohlásil ředitel hornoměcholupského klubu Jiří Jindra. „My si na uplynulou spolupráci s Viktorkou po sportovní stránce nemůžeme stěžovat. Byla to hodně dobrá a zajímavá zkušenost,“ dodal.

Ani Horní Měcholupy neprožívaly zrovna klidné období a ředitel klubu s radostí kvituje přístup hráčů a trenérů klubu. „Poslední dobou s oblibou říkám frázi, že už mě lidé můžou jen mile překvapit. A v tuhle chvíli musím říct, že mě moc mile překvapil přístup celé naší kabiny, přístup všech našich hráčů, kteří vědí, co chtějí. Myslím, že je to zásluha našich trenérů Slezáčka a Švimberského,“ pochvaluje si Jindra. I jemu je ale jasné, že ve skupině B nečeká jeho klub žádné piánko, ale těžcí soupeři.

Česká fotbalová liga a české divize se rozjedou úvodním kolem o víkendu 8. a 9. srpna, v případě nerozhodného výsledku budou i nadále zápasy rozhodovat dodatečné penaltové rozstřely. „Trenérům se novinka líbí, budeme v ní pokračovat,“ prohlásil Hořejší.

Jestli se v České fotbalové lize objeví dvacet mužstev a hned osm z nich budou nováčci, tak i v přeboru během léta nastal pořádný průvan. Kromě zmíněné čtveřice sestupujících ze soutěže odstoupil i Meteor B.„Je to pravda,“ konstatoval stroze sekretář libeňského klubu Pavel Stehlík. Meteor B nahradí Stodůlky, které se připojí k vítězům I. A tříd Braníku a Zbraslavi.

Z divize do nejvyšší pražské soutěže sestoupil Zličín. Ten sice snil o záchraně, jenže celky z krajských přeborů naplnily divizní kvótu, a tak se tým poroučel níž. Přebor si zahrají i střížkovští Bohemians Praha, kteří v minulé sezoně vyhráli ČFL, ale pak se vedení klubu rozhodlo, že nepůjde do profesionálního fotbalu a místo toho si zahraje Pražská teplárenská přebor.

Přeborová soutěž začíná o víkendu 15. a 16. srpna předehrávaným 15. kolem, ve kterém se střetnou následující týmy:
Vršovice - Motorlet B
Přední Kopanina - Cholupice
Braník - Královice
FC Zličín - Bohemians Praha
Stodůlky - FC Háje
Střešovice - ČAFC
Uhelné sklady - Admira B
Třeboradice - Zbraslav